sobota, 23 lutego 2013

Łazanki z kapustą i suszonymi grzybami

Dziś będzie bez wstępu bo narzekać na zimę i ok. 40 cm śniegu zalegającego na moim podwórku już nawet nie mam ochoty. Za to będzie tradycyjnie. 
Łazanki z kapustą i grzybami w wielu domach są potrawą wigilijną. U mnie nigdy nie było takiej tradycji. Może dlatego że zawsze są pierogi z kapustą i grzybami, uszka z kapustą i grzybami do barszczu. No a potem wszyscy mamy dość kolejnych potraw z kapustą i z grzybami. Rzecz oczywista - tylko na jakiś czas :)



Z podanych niżej składników wychodzi bardzo duża porcja. Oczywiście zależy od możliwości, ale myślę że spokojnie wystarczy dla 6 osób. 

Składniki:
  • ok. 50 g suszonych grzybów leśnych
  • ok. 1 kg kapusty kwaszonej
  • 2 duże marchewki starte na dużych oczkach
  • 1 paczka makaronu typu łazanki, ja dałam paczkę 500 g, ale lepiej będzie dać go nieco mniej, myślę że 400 g będzie optymalnie.
  • 2 średnie cebule, drobno posiekane
  • 3 łyżki oleju
  • sól, pieprz do smaku
  •  lubczyk i majeranek
  • ok. 2 łyżki masła ekstra

Suszone grzyby namaczamy kilka godzin wcześniej, a najlepiej na całą noc. Następnie gotujemy je w tej samej wodzie z niewielką ilością soli. Ugotowane i ostudzone siekamy na małe kawałki.

Kapustę kwaszoną przepłukujemy zimną wodą, jeśli trzeba kroimy i wkładamy do garnka. Zalewamy ją taką ilością wody, aby była lekko przykryta. Dodajemy również startą marchewkę. Gotujemy ją ok. 1 godziny, aż będzie miękka. W trakcie gotowania do kapusty dodajemy też wywar od ugotowanych grzybów.
Po ugotowaniu kapustę odcedzamy na sicie i lekko odciskamy.

Na dużej patelni rozgrzewamy olej, rumienimy posiekaną cebulę. Następnie dodajemy odciśniętą kapustę i posiekane grzyby, oraz sól, pieprz (dość dużą ilość, ja dałam ponad 1 łyżeczkę) i inne przyprawy do smaku.
Całość lekko podsmażamy cały czas mieszając.

Łazanki gotujemy - najlepiej tak jak lubicie, na miękko lub al dente.

Piekarnik rozgrzewamy do 180 st. C.

Ugotowane i odcedzone łazanki przekładamy do dużego żaroodpornego naczynia wysmarowanego masłem. Dodajemy przesmażoną kapustę z grzybami i mieszamy dokładnie. Na wierzchu układamy wiórki masła i całość wkładamy do nagrzanego piekarnika.
Łazanki zapiekamy przez ok. 40 min.

Smacznego ;)



25 komentarzy:

  1. Odpowiedzi
    1. Polecam :) Trochę czasochłonne, długo się gotuje potem jeszcze zapieka, ale pracy przy tym nie ma wiele :)

      Usuń
  2. Ja także!
    przesyłam gorące pozdrowienia i byle do wiosny!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Maugustynko, tak byle do wiosny. Powinnam zaktualizować ten wpis bo warstwa śniegu ma już na pewno więcej jak 50 cm i nie przestaje wcale padać.

      Usuń
  3. smaka mi narobilas... to wspomnienie mojego dziecinstwa ale od lat nie jedlam... wszystkie skladniki mam, makaron zrobie domowy... mniam! w Bordeaux takich dan nie uswiadczysz!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nianiu to bardzo się cieszę :) Mam nadzieję że będą smakować i mam nadzieję że to będzie dokładnie ten smak który pamiętasz z dzieciństwa. Pozdrawiam ciepło i dziękuję za odwiedziny :)

      Usuń
  4. Uwielbiam łazanki i robię je dośc często ..... są tak pyszne, ze skzoda ograniczać sie z nimi tylko do Wigilii:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jolu, zgadzam się z Tobą :) zresztą do pierogów z kapustą czy karpia też wracam chętnie w ciągu roku.

      Usuń
  5. A ja nigdy nie robiłam łazanek z kapustą, ale jadłam i je lubię, wolę lepić pierogi z nadzieniem kapuściano-grzybowym. Malgosiu, ładnie je podałaś, taka przaśna potrawa powinna byc w kamiennej misie i drewnianą łyżką, gratuluję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bożenko ja za to nie za bardzo lubię lepić pierogi :)) ale bardzo lubię je jeść więc i lepię sobie czasem :)
      A wiesz Bożenko, ja mam ogromną słabość do tych starych kamionek, glinianek i w ogóle do kuchennych staroci. Uwielbiam je i łowię sobie czasem takie skarby na allegro. Nowe te które można czasem kupić w marketach, często w sezonie ogórkowym to już nie to samo co te stare, nie ta jakość, nawet ciężar już nie ten.

      Usuń
    2. Ja też lubię takie starocie- mam baby kamionkowe, makutry, przedziwne formy do pieczenia, nawet takie foremki do ciastek, które robił sam mój teść, prawdziwe białe kruki. Stoją sobie w zgodzie z innymi nowoczesnościami służąc mi wiernie i wzajemnie.
      A co do pierogów,kocham je lepić, słucham wtedy różności z internetu, na które mi brak czasu, pierogi nabierają wtedy głębszego smaku, a ja napełniam ducha...
      Miłej niedzieli. Pozdrawiam

      Usuń
    3. Bożenko prawdziwe skarby masz w swojej kuchni :)

      Usuń
  6. U mnie już się roztapia więc głowa do góry!
    A takie łazanki uwielbiam.
    Idealnie trafiłaś w mój kulinarny gust.
    Pozdrowienia!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Amber - ja już czekam na wiosnę jak dziecko na pierwszą gwiazdkę :)) nie mogę się doczekać, pracy w ogródku i jej efektów chyba najbardziej :)
      Cieszę się kochana że trafiam w Twój gust :)

      Usuń
  7. Pachnące i pyszne danie. Zjadłabym, bo naprawdę daaaawno nie jadłam.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Majanko dokładnie :) Zapach gotowanych grzybów bardzo, bardzo lubię :)

      Usuń
  8. Bardzo je lubię łazanki . Z tym, że najczęściej daję zamiast suszonych grzybów pieczarki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Avelinko z pieczarkami też są bardzo smaczne. robię gdy grzyby mi się skończą.

      Usuń
  9. Witam. czy koniecznie trzeba jeszcze zapiekac kapustę w piekarniu? Pytam bo nigdy jeszcze nie robiłam łazanek :( czy wystarczy wrzucić na patelnie i podsmażyć? Jaki czas powinno się jeszcze podsmażać na patelni?

    Pozrawiam

    OdpowiedzUsuń
  10. Oczywiście można wrzucić na patelnię ugotowane łazanki i podsmażyć razem z kapustą. Ja wolę jednak chyba zapieczone i przyrumienione w piekarniku. Jeśli się zdecydujesz tylko podsmażyć z pewnością będzie to szybciej. Pewnie wystarczy kilka minut cały czas mieszając.
    Aha, do tej porcji będzie potrzebna na prawdę spora patelnia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dzięki śliczne za odpowiedź pozdrawiam :)

      Usuń
  11. ile gotuje się grzyby na początku ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Grzyby gotujemy do miękkości, zależy to też od ich wielkości i pewnie rodzaju. Generalnie jeślichodzi o suszone i namoczone wcześniej grzyby wystarczy ok. 30 minut.

      Usuń
    2. bardzo dziękuje za odpowiedź

      Usuń
  12. Lato minęło i znowu mamy porę na łazanki. Zainspirowana historią moich rodziców, którzy spory kończą nad talerzem łazanek, postanowiłam przygotować dziś to danie dla mojego chłopaka :-) Historię opisałam na blogu, może Ci się spodoba Urtico: http://filizankacafe.pl/spodnie-z-narzedziami/ Gratuluję fajnego bloga i serdecznie pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Gdy zostawiasz komentarz jako Anonimowy podpisz się proszę swoim nickiem lub imieniem :) Miło mi będzie Cię poznać.
Coś się nie udało? Napisz koniecznie, postaram się pomóc w rozwiązaniu problemu. Nie warto się zniechęcać :)
Moderuję komentarze ze względu na masowo pojawiające się wpisy osób, których nick linkuje do stron reklamujących różne usługi i komercyjnych. Mój blog to nie darmowa agencja reklamowa, to nie wysypisko śmieci. Komentarze takie nie ujrzą światła dziennego.
Dziękuję i pozdrawiam :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...